HAUZ07

Studenckie koło naukowe HAUZ 07.                       

W ramach działań dydaktycznych na Wydziale Architektury Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego  w Krakowie w październiku 2007 roku zainicjowano działanie studenckiego koła naukowego HAUZ 07.

W ramach działania koła odbywają się cyklicznie raz w tygodniu spotkania studenckie które prowadzi pracownik Wydziału Architektury KA arch. Piotr Urbanowicz.

Celem spotkań jest pogłębianie wiedzy i świadomości architektonicznej przez studentów.

Forma spotkań to luźna , niezobowiązująca dyskusja na temat architektury  którą rozpoczynają krótkie wykłady wprowadzające do dyskusji.

Wykłady te przygotowane są przez  prowadzącego oraz studentów.

Celem takiej formy spotkań jest pobudzenie i sprowokowanie studentów do otwartej dyskusji , zainteresowanie problematyką współczesnej architektury oraz  nauka prezentacji jak i  integrowanie grupy aktywnych ludzi.

W ramach działania koła naukowego oraz przedmiotów: Historia architektury współczesnej i krytyka architektoniczna oraz Historia kultury i sztuki odbyły się  podróże studialna do Kunsthaus w Bregenz (Austria) na wystawę architektury Petera Zumthora oraz spotkanie z autorem projektów i poznaniem samego budynku Kusthaus oraz zwiedzanie MQ w tym Centrum Architektury w Wiedniu.
Kolejne podróże w ramach działalności koła naukowego HAUZ 07 odbyły się do  Berlina, Wenecji - na światową wystawę Biennale Architektury, Bregencji oraz do Bazylei.

Spotkania koła naukowego odbywają się raz w tygodniu (sala - wykładowa WA)  trwają 60 minut i są otwarte dla wszystkich studentów Wydziału Architektury KAFM.

Opiekun  koła : arch. Piotr Urbanowicz

kontakt: tel. : 501 26 28 57

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

9-10-11 października 2019  Wyjazd studyjny koła naukowego „HAUZ 07” do Belgii

W dniach 9-10-11 października 2019 r. w ramach działań Koła Naukowego HAUZ07. Współorganizatorem wyjazdu , obok opiekuna Koła HAUZ 07 oraz Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej  była Pani Kinga Storożuk z firmy modulyss. Modulyss - to producent wysokiej jakości płytek dywanowych o nowoczesnym designie i przyjaznym dla środowiska podejściu do produkcji i późniejszej eksploatacji.

Podczas podróży studenci odwiedzili miasto Tielt z jedną z największych fabryk tkanin w Europie, w której odbywają się kluczowe etapy produkcji płytek dywanowych firmy modulys. Pan Wojciech Drzazga - specjalista ds. produkcji i przedstawiciele firmy zapoznali studentów z całym procesem produkcji od fazy projektowania do końcowego odcinka, tj. pakowania i wysyłki. Studenci nauczyli się rozpoznawać rodzaje wykładzin podłogowych, zobaczyli proces produkcji, w tym drukowanie i tufting. Wizyta w Tielt była dzięki temu niezwykle inspirująca i pouczająca.

5 -27 października 2018 16 Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji

Studenci Koła Naukowego HAUZ 07 pod kierunkiem arch. Piotra Urbanowicza i dr Barbary Stec w dniach 25 -27 października 2018 roku odbyli kolejną - podróż studialną - tym razem do Wenecji. Tematem wyjazdu było zwiedzanie 16 Międzynarodowej Wystawy Architektury w ramach Weneckiego Biennale Architektury.

Tegoroczne hasło wystawy to „freespace”. Kuratorki -Yvonne Farrell oraz Shelley McNamara, twórczynie biura Grafton Architects – postawiły na swobodę interpretacji koncepcji społecznego podejścia do architektury. Swoje podejście pokazały na wystawie w Pawilonie Centralnym, gdzie można było oglądnąć ich dzieła ale także niezrealizowane wizje takich twórców jak Peter Zumthor, Odile Decq czy Bjarke Ingles Group. Przestrzeń Arsenału (drugi obszar wystawienniczy Biennale) został w pełni zapełniony projektami biur architektonicznych z każdego zakątka świata. Wśród ogromnej ilości modeli i instalacji, jak podkreślają studenci w swoich wrażeniach, każdy mógł znaleźć coś dla siebie, by po natłoku wrażeń odpocząć w cieniu pawilonu „Bamboo Stalactite” pracowni VTN Architects.

19 -21 czerwca 2018 Podróz studialna do Bazylei - zwiedzanie centrum sztuki VITRA.

Koło Naukowe studentów architektury HAUZ 07 działające przy Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbyło w dniach od 19 do 21 czerwca 2018 roku podróż studialną do Bazylei.

Tematem wyjazdu było zwiedzanie centrum sztuki VITRA, muzeum i pawilonów zaprojektowanych przez światowej sławy architektów takich jak Tadao Ando, Alvaro Siza, Zaha Hadid, Frank Gehry, Herzog & de Meuron.

Ogromną pomoc w zorganizowaniu wyjazdu - wsparcie finansowe i zaangażowanie udzieliła sama firma VITRA - w osobie Pani Anny Kempy oraz osób Pana Przemysława Zalewskiego i Pana Krzysztofa Szymczaka przedstawicieli firmy ARC Interiors reprezentujących firmę Vitra w Polsce. 

Wycieczka była bardzo inspirująca dla naszych studentów. Cała grupa zwiedziła obiekty znajdujące się na terenie centrum Vitra i miała możliwość bezpośredniego obcowania z architekturą oraz wysłuchania wykładów na temat architektury, design-u i wzornictwa.

Studenci odwiedzili również Bazyleę, która zachwyciła, po raz kolejny, odważną architekturą nie tylko współczesną ale także historyczną. Pośród tak napiętego harmonogramu znalazł się czas na odwiedzenie wspaniałego obiektu autorstwa Herzog & De Meuron - Muzeum Kultur a w nim niezwykle interesującej wystawy.

17 maja 2018 - wernisaż wystawy „Zatrzymane w kadrze” na której prezentowane były fotografie studentów wykonane podczas wyjazdu studialnego z Kołem Naukowym do Bregenz i Bazyle

17 maja odbył się wernisaż wystawy „Zatrzymane w kadrze” na której prezentowane były fotografie studentów wykonane podczas wyjazdu studialnego z Kołem Naukowym do Bregenz i Bazylei. Abstrakcyjne fotografie przyciągnęły amatorów sztuki współczesnej, a jury wytypowało autorów najlepszych zdjęć. Nagrodę główną (zestaw książek oraz designerski obiekt firmy Vitra) otrzymała Wiktoria Pawlik. Pozostali nagrodzeni to Kinga Klejman, Anna Lipiarz i Piotr Blicharz.

Mamy nadzieję, że tak wysoki poziom prac będzie stanowił  inspirację dla innych młodych architektów do poszerzania swoich umiejętności fotograficznych.

24-26  listopada 2017 - Podróz studialna do Bazylei i Bregencji

W dniach 24-26 listopada studenci z koła naukowego HAUZ07 wraz z Piotrem Urbanowiczem, Katarzyną Banasik-Petri oraz Barbarą Stec wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Bazylei i Bregencji. Przez dwa dni zachwycali się spektakularną architekturą Bazylei, z Herzogiem de Meuronem na czele, postmodernizmem Mario Botty, białymi budynkami Richarda Meiera oraz wspaniałą historyczną zabudową. Szwajcarską koleją studenci dotarli do austriackiej Bregencji nad Jeziorem Bodeńskim, gdzie zachwyceni prostotą Kunsthaus Bregenz zwiedzili wystawę związaną z autorem muzeum Peterem Zumthorem.
Już niedługo szersza relacja z tego interesującego, pouczającego i inspirującego wyjazdu z architekturą i sztuką przez duże A i S.

piątek, 14 czerwiec 2019