Kraków, 30.11.2021
 
PROJEKT CHMURA (THE CLOUD) / WYSTAWA
 
W dniach 25-30 listopada  instalacja „CHMURA” została zainstalowana w Galerii Europa Daleki Wschód przy Muzeum Manggha w Krakowie.
Instalację złożoną z 360 elementów zmontowali studenci naszego Wydziału pod kierunkiem Marcina Sapety z biura KKAA w Tokio, Krzysztofa Ingardena i Piotra Urbanowicza.
 
Chmura powstała w ramach polsko-japońskiego programu badawczego i warsztatów zrealizowanych w latach 2020–2021 przez biuro architektoniczne Kengo Kuma and Associates (KKAA) i Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. 
W projekcie uczestniczyli studenci magisterskiego seminarium dyplomowego pod kierunkiem dr. hab. Artura Jasińskiego, prof. KAAFM, z udziałem arch. Marcina Sapety (KKAA). 
 
Projekt Chmury inspirowany jest polską i japońską tradycją architektury drewnianej. W projekcie poddano analizie połączenia zamków skośnych i połączenia typu „na jaskółczy ogon”. Kompozycja oparta jest o dwie grupy identycznych elementów (długich i krótkich), łączonych za pomocą zamków skośnych o kącie 45 stopni dla wszystkich połączeń.

Projekt jest częścią wystawy Kengo Kuma pt "Eksperyment. Materiał. Architektura” , która będzie prezentowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha od 16 grudnia 2021 do 3 maja 2022 roku. Partnerami projektu jest między innymi Krakowska Akademia a głównymi sponsorami -  Stowarzyszenie dla Edukacji Architektonicznej, Fundacja Kyoto - Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz Wajdy i Muzeum Manggha w Krakowie. Patronatem objęła Ambasada Japonii w Krakowie, Konsul Honorowy Japonii w Krakowie